Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seriál o coursingu - 2. díl

18. 10. 2006

 

Internetová podoba Seriálu o coursingu - 2.díl je ZDE 

Kdy a jak začít  2. díl

Máte-li chuť s vaším pejskem něco dělat, přihlaste se na některý z tréninků. Tréninky jsou určeny pro všechny, kteří si chtějí coursing poprvé vyzkoušet, ale samozřejmě i pro ty, které coursing již nadchnul a chtějí tento sport dopřát svým miláčkům i mimo závody. Přihlásit můžete jakékoliv plemeno psa, ať je to kříženec, pes s průkazem původu i bez průkazu původu. Jak vidíte, je to sport opravdu pro všechny.

Na tréninku se vám budou věnovat členové klubu. S jejich pomocí zjistíte, zda by to Vašeho psa opravdu bavilo, a zda má o návnadu skutečně zájem. Pokud je tomu tak, můžete se začít směle zúčastňovat coursingových tréninků. Počáteční tréninky budou spočívat v tom, že Váš pes začne běhat tzv. sólo běhy a to z toho důvodu, aby pochopil, že se loví střapec a aby se na něj maximálně zafixoval. Až toto zvládne, může začít běhat párové běhy, kdy se na startu sejdou dva psi a společnými silami loví návnadu. Psi se při lovení nesmí vzájemně napadat a musí spolupracovat. Jestliže jste vše úspěšně zvládli, je na vás, zda se budete coursingu věnovat pouze tréninkově, nebo zda si váš pes začne plnit coursingovou licenci, která opravňuje psa startovat i na oficiálních závodech jako profesionál.

 

Co je coursingová licence?

Coursingová licence je průkaz, který opravňuje psa k účasti na oficiálních závodech. Lze jí získat za podmínek splnění licenčních běhů. Licenci vydává registrátor licencí coursingové skupiny při ČMKU.

Licenční karta obsahuje: název plemena, pohlaví, jméno psa, číslo plemenné knihy ( pokud existuje), číslo tetování, datum vrhu, jméno a adresu majitele, u whippetů a italských chrtíků ověřený záznam o měření výšky. Psi bez PP a kříženci zatím v Čechách běhají profesionálně na základě tzv. Klubového certifikátu, který vydávají jednotlivé coursingové kluby.

 

Podmínky získání coursingové licence, resp. Klubového certifikátu

-          úspěšně absolvovat trénink, při kterém pes projeví o návnadu zájem

-          splnit věkový limit pro přihlášení na licenční běhy (minimální věk: malá plemena 15 měsíců, velká plemena 18 měsíců), maximální věk psa, který se může účastnit závodů je 8 let – respektive do konce závodní sezóny, ve které bude ukončen 8. rok života psa

-          vlastník psa musí být členem členského subjektu ČMKU (např. člen nějakého klubu psů určitého plemene, nebo člen coursingového klubu, apod.)

-          přihlásit se na licenční běh ( dle termínového kalendáře), v jednom dni může pes absolvovat pouze dva běhy (pro získání licence jsou potřebné tři zvládnuté běhy, to znamená, že se pes musí zúčastnit minimálně dvou akcí, kde se plní licence)

-          splnit licenční zkoušku (splnit 1x sólo běh a 2x společný běh), u málopočetných plemen může být povolená výjimka absolvováním 3x sólo běhu

-          je-li pes hodnocen nedoběhl, může ten den pokračovat v plnění LZ

-          je-li pes hodnocen diskvalifikací, nepokračuje ten den v plnění LZ (platí i u dostihu)

-          je-li pes hodnocen diskvalifikací 2x, musí před připuštěním k dalšímu společnému běhu absolvovat bezchybně 5x sólo běh

-          licenční běhy jsou psovi zaznamenávány do tréninkové karty, pokud pes splní výše předepsané podmínky, registrátor licencí mu na základě této tréninkové karty a po zaplacení poplatku 500,- Kč vystaví Licenční kartu

-          pokud vám bude při plnění licence něco nejasné, členové coursingového klubu Vám jistě poradí, jak postupovat

 

Jak motivovat a připravit psa

Vycházejme z toho, že lovecký pud je vlastní každému plemenu psa. Neexistuje univerzální návod, protože každý pes je jiný, liší se nejen plemena, ale i jedinci v rámci plemene. Příprava psa na coursing spočívá ve vysvětlení psovi, že to, co se hýbe a je z igelitu se musí chytit a že se toho nemusí bát.  V praxi to znamená, vyrobit si igelitový střapec, nejlépe rozstříháním igelitové tašky, navázat jej na kus provázku a přetahovat se o něj se psem. Klidně ho necháme, aby střapec roztrhal. Tímto si pes zvykne na igelit, na jeho zvuk a bude vědět, že se jedná o hru. Hra ho musí bavit, nemá cenu nutit psa ke hrátkám, pokud je unavený. Postupně začneme střapec tahat po zemi za sebou. Pes by měl chtít střapec honit a roztrhat, neměl by honit nás, proto střapec nezvedáme do výšky, ale taháme po zemi. Je vhodné pořádat tyto hry s někým třetím, kdo nepatří do rodiny, kdo bude střapec tahat a vy psa vypouštět. Při tom psa  povzbuzujte např. slovy: Běž!, Chyť!, a podobně. Pokud pes tehdy, jakmile uvidí návnadu, už ví, co se po něm bude chtít a těší se na to, jak tomu igelitu „zakroutí střapcem“, je velmi pravděpodobné, že máte doma coursingového psa. Některá plemena potřebují více času, některý pes to má jak se říká v krvi. Je-li váš pes takzvaný závislák, a nevzdálí se od vás více jak na 5 metrů, bude mu trvat déle, než pochopí, že není „ztracen“ na dlouho. U mladých psů může docházet k přechodné ztrátě zájmu o návnadu, vycházející z jeho hravosti a roztěkanosti, ale po chvíli se k chytání opět vrátí. Ani u psa, který je netečný při pohledu na střapec, není vše ztraceno. Můžeme jeho zájmu pomoci navázáním oblíbené hračky ke střapci. Někdy ho rozohní i pohled na jiné psy, kteří s velkým zápalem střapec pronásledují, případně pustíme-li ho při tréninkovém běhu spolu s těmito zaujatými psy. Rovněž se může stát, že ačkoliv trénik doma vypadal slibně, v cizím prostředí se psovi nebude chtít návnadu honit. Nevzdávejte se předčasně a nestyďte se vyběhnout se psem na trať. Ukažte mu, co má chytat a on vás určitě pochopí. Věřte, že nebudete jediní, kteří se svým psem na trať vyrazíte! Berte coursing jako zábavu pro vás a vašeho psa a vítězství je vaše!

 Podmínky účasti na coursingu

V každém případě je nutné dodržovat veterinární podmínky, které určuje Okresní veterinární správa a jsou vždy upraveny na propozicích závodu. Samozřejmostí je očkovací průkaz, s potvrzením o očkování proti vzteklině, psince a infekční hepatitidě. (Očkovací průkaz bychom měli ostatně nosit s sebou i na tréninky). Další podmínkou je věk psa, malá plemena od 15 měsíců a velká od 18 měsíců. (V případě, že si chcete coursing jen vyzkoušet a váš pes ještě nedosáhl požadovaný věk, je možné se domluvit o tréninku na zkrácenou vzdálenost). Každý pes by měl mít lehký náhubek, který by mu dovoloval plně dýchat. Při prvním pokusu (tréninku) se náhubek nevyžaduje. Mezi vybavení psa patří také rozlišovací obojky, jeden bílé a druhý červené bary, které jsou většinou upletené z příze o šířce asi 5-10 cm, podle velikosti psa. Obojky slouží k rozlišení psů na trati.Ti, kdo mají zkušenosti s dostihy, mohou využít místo obojků závodní dečky příslušných barev. Od roku 2008 bude platit rozlišování psů pouze barevnými dečkami červené a bílé barvy, případně modré.

 Rozdělení závodů a udílení titulů

Coursingové tituly jsou zaznamenávány pořadatelem do PP psa na žádost majitele psa.

 Závody dělíme na:

1.Mistrovské – jsou udělovány tituly: Mistr ČR, Mistr Čech, Mistr Moravy a Slezska, Mistr klubu

Zadávají se též tituly CACT

2.Bodovací – je udělován titul Coursingový vítěz roku, který uděluje coursingová skupina na základě výsledků bodovacích dostihů, kterých je max. 10 v sezóně.

3. Národní – je určen pouze pro chrty s licencí ČR.

18.10.2006

 © Lenka Blažková 2006