Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaké to je, mít doma naháče?

26. 10. 2005

Odkaz na článek v časopisu: http://casopis.planetazvirat.cz/050909-jake-je-to-mit-doma-nahace-1.html

Myslet si, že naháčci jsou nějaký druh gaučových psů, to byste se hluboce mýlili. A určitě s nimi nezažijete nudu.

Nikdy jsem si nepředstavovala, že si pořídím psa . Až do doby, než jsem čínského chocholatého psa uviděla na vlastní oči. A hned jsem po něm zatoužila. Byla jsem sama překvapená, jak moc na mne zapůsobil. Ten zvláštní vzhled , ta milá, citlivá, přátelská a veselá povaha! Opravdu mi učaroval. Netrvalo dlouho a k roční ruské modré kočičce přibylo štěňátko naháčka. Zprvu jsem se obávala, jak si asi na sebe zvyknou. Naše kočka byla velmi překvapená, poté i uražená, kdože se to doma objevil. Začala mít asi strach o svoje postavení v rodině a řešila to tak, že se doslova přecpávala jídlem. Asi se začala bát, aby na ní něco zbylo. Dokonce chodila ujídat i ze psí misky. Ale netrvalo dlouho a oba se stali nerozlučnou dvojkou. O psí jídlo už kočka ani nezavadí, svého se přestala přejídat, ale neodpustí si a chodí pít vodu do psí misky. To jí náš pejsek ale velkoryse toleruje. Naháček si tak oblíbil kočky, že když venku nějakou potká, má radost a chtěl by si s ní hrát. Každou má za kamarádku, ale ony to ty kočky nějak nechápou.

Bylo mi jasné, že pokud chci mít poslušného a ovladatelného pejska, tak se jakožto kynologický začátečník budu muset poohlédnout po nějakém odborníkovi. A tak začala naše docházka na výcvik a socializaci štěňat. Jak se mýlili všichni ti, kteří si mysleli, že naháč sem nepatří! Naháčci jsou velmi inteligentní psi a proto jsem si brzy mohla dovolit pouštět moje skotačící štěně na volno a opět ho přivolat, naučit ho, co to znamená, když řeknu fuj, že se to opravdu nesmí ochutnávat (cvičitelka pro tento cvik vždy přinesla libě voňavé syrečky, kterým odolat bylo pro pejsky opravdu těžké), taky se naučil nechat si prohlédnout zoubky a tlapky, což se nám hodí při návštěvě veterináře dodnes, protože v tomhle náš pejsek opravdu žádné problémy nedělá a pan doktor ho vždy chválí, jaký je to pohodář. Každý výcvik se radostně vítal s naší cvičitelkou, která z toho nevyvázla jinak, než alespoň několikrát oblíznutá na přivítanou. Bez problémů jsme já a můj číňánek zvládli základní výcvik a průběžně procvičujeme poslušnost na cvičišti stále. Kdo ví, třeba časem naháček složí i některou zkoušku poslušnosti. S radostí totiž vykonává povely, jako je lehni, sedni, zůstaň, nesmíš, ke mně, čekej, k noze. Považuji za velmi důležité, že se už odmala učil pohybovat ve smečce jiných psů, protože se tím naučil, že každý pes může být kamarád byť je jakkoli veliký a stal se k nim přátelský a nekonfliktní.

To se ostatně vyplatilo i při venčení na volno, kde potkáváme různé pejsky a naháček si s nimi rozumí. Doma se chová naprosto vzorně, je klidný, naučil se být doma sám když musím do práce a přitom nedělá neplechu, ale venku miluje pohyb a rád se prohání . Dokonce tak rychle, že mu někteří psi v běhu ani nestačí. A proto jsme se začali bavit poznáváním zábavy jako stvořené pro naháče - agility. To ho náramně zaujalo. A jakou má radost a s jakou chutí zdolává překážky! Asi víte, že agility je sport založený na ovladatelnosti a poslušnosti psa, který bere toto cvičení jako hru a zábavu. Obratnost psa se projevuje v překonávání různých překážek, je to takový psí parkur, no prostě ohromná věc. Už máme natrénované skokové překážky, látkový a pevný tunel, kladinu, stůl a houpačku.Ze začátku to chvíli trvalo, než jsem svého pejska přesvědčila, že se nemusí té tmy v tunelu bát a že na jeho konci zase dostane tu dobrou odměnu, kterou tak rád baští a pro kterou mu stojí za to se překonat. Nebo že z výšky kladiny vůbec nemusí mít strach. Nácvik dalších překážek, jako např. slalom na nás teprve čekají, my si totiž užíváme agilit rekreačně.

A proč? No protože jsme já a můj milovaný naháč objevili krásu coursingu. To je něco! Tam se dá pořádně vyběhat! Coursing je obdobou psích dostihů na ovále. Jenomže se běhá ve volné přírodě s využitím přírodních nerovností. Cílem je ulovit kořist, kterou je kličkující střapec nebo králičí kůže, taženou navijákem a představující pelášícího zajíce. Běhá se na dvě kola. Výkon psů je hodnocen traťovými rozhodčími podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost. Ze začátku se musel číňánek moc snažit, aby splnil coursingovou licenci, bez které by se nemohl účastnit coursingových dostihů. Získání coursingové licence spočívá ve zvládnutí jednoho sólo běhu a dvou běhů ve dvojici, aby se prokázalo, že psi budou při běhu spolupracovat a ne na sebe útočit. A protože se v jeden den nesmí běžet více jak dva běhy, je získání licence záležitostí dlouhodobější. Připravovali jsme ho na to doma tak, že jsme si vyrobili střapec z rozstříhané igelitové tašky a tahali ho před ním, aby pochopil, že to se chytá, potom jezdil syn na kole, tahal za sebou střapec a naháček běhal za ním a střapec lovil . Podobným způsobem jsme mu postupně vysvětlovali, co že to ten coursing vlastně je. Nutno přiznat, že než licenci splnil, užili jsme si spoustu legrace, když nastala situace, že ze startu běžel místo za střapcem rovnou za mým synem a radostně se s ním vítal, nebo že místo běhu začal loudit u rozhodčí svačinu, kterou si zrovna chystala, taky jednou trať nedoběhl, protože objevil něco zajímavějšího, asi myší díru. Nakonec to naháček přece jen všechno zvládnul na jedničku. Dnes už se radujeme ze dvou zlatých medailí a z mistrovského titulu a to ještě letošní coursingová sezóna neskončila. Moc se těšíme na další závody. My se tam totiž potkáváme i s jinými naháči - závodníky, to byste koukali! A nejenom nahatými, ale i osrstěnými.

Plemeno čínského chocholatého psa se stává čím dál tím víc známější, i když stále budí pozornost u lidí, kteří ho vidí poprvé. A ptají se mne: není choulostivý? A já odpovídám: tak jako je člověk naháč a musí si v létě tělo chránit před sluncem a v zimě před chladem, tak je to stejné i u psů naháčů.

Díky mému nahatému psímu kamarádovi jsem poznala, že mám tolik příležitostí se s ním nenudit! Obdivuji například ty, kteří se s číňánky věnují canisterapii. To je velmi záslužná činnost, která využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka, zejména při psychologických, citových a sociálně-integračních problémech. Canisterapie je užívána jako pomocná psychoterapeutická metoda.

Je toho moc, co tihle úžasní pejsci dokážou, jen to objevit a rozvíjet. A věřte, že tím objevujete a rozvíjíte i sami sebe.

ObrazekObrazekObrazek